Vključitev v storitev vodenja, varstva in zaposlitve pod posebnimi pogoji je prosta izbira uporabnika in njegovega zakonitega zastopnika. Za vključitev je potrebno oddati PROŠNJO za sprejem. Uporabnik je v storitev vključen, dokler obstajajo razlogi za vključitev in dokler je pripravljen storitev sprejemati. Vključen je v tisto obliko storitve, ki ustreza njegovim potrebam. Financer storitve je Vlada RS, resorno Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ). Področje dela VDC je urejeno z zakonsko normativnimi akti. Storitev je brezplačna in vključuje topel obrok in organiziran prevoz.
Doktrina našega dela izhaja iz socialnega modela, ki išče posameznikova močna področja. V središču delovanja je uporabnik, naloga zaposlenih v VDC-jih pa, da ob upoštevanju partnerstva in participacije z uporabnikom iščemo takšne oblike dela in drugih vsebin, ki ustrezajo uporabnikovim sposobnostim. Ker temeljijo enake možnosti na dostojanstvu vsakega posameznika, na njegovi možnosti samoodločanja in prevzemanje odgovornosti, uporabnike za enakovredno vlogo v procesu storitve opolnomočamo. Storitev celostno in individualizirano obravnava odraslost uporabnika. Pri tem upošteva uporabnikove potrebe po varnosti, sprejetosti, ljubezni in samopotrjevanju, tudi skozi delo pod posebnimi pogoji.
Uporabnikom VDC-jev omogočamo finančno in nefinančno nagrajevanje za opravljeno delo, v skladu s Pravilnikom o nagrajevanju posameznega VDC-ja. Akt opredeljuje porabo finančnih sredstev, ki jih mora VDC v celoti ustvariti z delom pod posebnimi pogoji. Sredstva se namenijo za finančne nagrade, nadstandardne aktivnosti (šport, kultura, letovanje, zimovanje…), sklad skupne porabe (darila ob rojstnih dnevih, praznikih…) in rezervni sklad, v skladu z dogovorom z uporabniki v posameznem VDC-ju in upoštevaje Pravilnik o nagrajevanju. Nagrada uporabniku ne predstavlja dohodka, s katerim se preživlja. V VDC-ju ima vsak uporabnik v skladu z zakonskimi določili izdelan Individualiziran načrt oziroma program. Ta upošteva posameznikove specifične potrebe in želje. Oblikuje se skupaj z uporabnikom. Je jasen, aktiven in zastavljen ustrezno njegovim zmožnostim. Pomembno je, da uporabnik v največji možni meri sam poskrbi za svoje potrebe, z ustrezno stopnjo podpore in pomoči zaposlenih, kjer to potrebuje. V VDC-jih ustvarjamo pogoje, v katerih se naši uporabniki lahko počutijo sprejeti, pomembni, koristni, zadovoljni, srečni. Izrednega pomena je ugodno čustveno in spoznavno ozračje, demokratični odnosi, vključenost, kultura medsebojnega komuniciranja ter varno okolje, kjer lahko sproščeno spregovorijo o lastnem počutju in o svoji vlogi pri uresničevanju zastavljenih ciljev in viziji lastnega razvoja.
Posebna pozornost je namenjena Evalvaciji – vrednotenju Individualiziranih načrtov. To je lahko kvalitativno in kvantitativno: ocene, poročila postopkov, metod, oblik, odnosov, vprašalniki za uporabnike, starše in skrbnike, mentorje, ostale zaposlene, intervjuji… Z evalvacijo ocenjujemo ustreznost uporabljenih metod dela, napredek posameznega uporabnika, kontinuirano pa evalviramo tudi ustreznost prilagojenih pripomočkov in tehnologije ter vseh procesov našega delovanja. Evalvacija realizacije Individualiziranega načrta in kakovosti izvajanja storitev in programov je nepogrešljiv pripomoček pri izboljševanju delovnih procesov v VDC-ju. Je osnovni pogoj za nadaljnji razvoj uporabnika in VDC-ja kot izvajalca.