Z namenom osnovnega spoštovanja stroke in njenega razvoja na področju celostne obravnave odraslega uporabnika VDC ter namenom, da bi socialnovarstveno storitev različnim javnostim približali v njenem realnem, vsakodnevnem izvajanju v praksi, smo v Skupnosti Varstveno delovnih centrov Slovenije ( v nadaljevanju: SVDCS) oblikovali temeljna doktrinarna načela skozi katera lahko sleherni posameznik, laik ali strokovnjak dobi uvid v kompleksno področje, katerega del predstavlja tudi zaposlitev pod posebnimi pogoji.
R Slovenija na področju socialnega varstva skozi mrežo izvajalcev javne službe pokriva pomembno področje organizirane družbene skrbi za odrasle osebe lažjo, zmerno, težjo in težko motnjo v duševnem razvoju, osebe z več motnjami, pri katerih so poleg duševne motnje prisotne še osebnostne motnje ali težje senzorne motnje ( motnje vida, sluha) ter osebe, ki imajo prirojene ali pridobljene poškodbe gibalnega aparata, centralnega ali perifernega živčevja ( s poškodbami glave).
Tako organizirano obliko družbene skrbi – socialnovarstvena storitev vodenja, varstva in zaposlitve pod posebnimi pogoji, izvajamo Varstveno delovni centri ( v nadaljevanju: VDC).
Ustanovitelj in financer dejavnosti je Vlada RS, resorno Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti – MDDSZ. Področje dela VDC je urejeno z zakonsko normativnimi akti.
Primarna vloga VDC je v zagotavljanju oblike varstva, ki uporabnikom, v skladu z njihovimi sposobnostmi, skozi proces integracije in normalizacije ustvarja pogoje in možnost aktivnega vključevanja v družbeno in delovno življenje.
Uporabnik je v storitev lahko vključen , dokler obstajajo razlogi za vključitev v to obliko varstva in dokler je pripravljen storitev sprejemati. Vključen je v tisto obliko storitve, ki ustreza njihovim psihološkim, telesnim, pedagoškim, zdravstvenim in socialnim potrebam, ob upoštevanju njegove prevladujoče, primarne motnje.
Osnovno vodilo VDC kot izvajalcu, je spoštovanje človeškega dostojanstva in dobro počutje uporabnikov, cilj pa njihovo zadovoljstvo. Naši uporabniki so občutljiva in ranljiva populacija, zaposleni v VDC pa most, ki odgovorno pristopa do upoštevanja sposobnosti in zmožnosti posameznega uporabnika, ne glede na to, kako zelo različne so njihove potrebe. Storitev se nenehno razvija v skladu s sodobnimi pristopi in strokovno doktrino socialnega varstva.
V procesu šolanja osebe z motnjami v duševnem razvoju, z veliko napora osvojijo določena znanja, spretnosti in veščine. Ohranjanje in razvijanje le teh je pomembno tudi odraslem obdobju, saj se spreminjajo, nadomestijo jih različne odrasle potrebe. Zlasti potrebe po socialni vključenosti in družbeni potrditvi. Navedeno socialni model omogoča z strokovnimi metodami dela in pristopi, usmerjenimi v osvajanje funkcionalnih znanj, socialno posnemanje in učenje ter situacijsko učenje, s čimer se uporabnikom omogoča samouresničevanje, pri katerem so kljub odraslosti še vedno odvisni od drugih. Vsebina dela v VDC je prilagojena in vodena tako, da učenje socialnih in spretnostnih veščin ni več simulacija kot v pedagoškem procesu, temveč način vsakdanjega življenja oziroma izhajamo iz potreb vsakdanjega življenja.
Storitev izvajamo na način, da uporabnika čimbolj postavljamo v aktivno vlogo, kot soudeleženca v procesu izvajanja storitve. Naša naravnanost je, da uporabniku ponujamo možnosti in priložnosti, da ob podpori zaposlenih te priložnosti s svojo soudeležbo aktivno uresničuje, doživlja zadovoljstvo, pridobiva na občutku lastne vrednosti, krepi občutek, da zna in zmore sam.
Doktrina našega dela izhaja iz socialnega modela, ki išče posameznikova močna področja. V središču delovanja je uporabnik, naloga zaposlenih v VDC pa, da ob upoštevanju partnerstva in participacije z uporabnikom, iščemo takšne oblike dela, motivacije in vsebin, ki ustrezajo uporabnikovim sposobnostim. Zato smo VDC primarno prostor za potrjevanje uporabnikom, ki zaradi motnje ali težav in pogosto tudi zaradi drugih dejavnikov, potrebujejo prilagojene pristope prilagojeno okolje in usposobljen kader. Ta mora znati prepoznati njihove sposobnosti, jih znati motivirati, da vsak od njih lahko potrjuje lastne osebnostne vrednosti.
Ker temeljijo enake možnosti na dostojanstvu vsakega posameznika, na njegovi možnosti samoodločanja in prevzemanje odgovornosti, smo uporabnike za enakovredno vlogo v procesu storitve opolnomočili in jim dali informacije.
Storitev celostno in individualizirano obravnava odraslost uporabnika in njegove spremenjene potrebe. Pri tem upošteva uporabnikovo potrebo po varnosti, sprejetosti, izgradnji pozitivne samopodobe in potrjevanju, tudi skozi delo.
V VDC ustvarjamo pogoje, da omogočimo zadovoljevanje teh potreb odraslih skozi različne vsebine – npr. skrb za zdravje, skrb zase, skrb za drugega, skrb za okolje – osveščenost na vseh nivojih, telesno aktivnost, treninge asertivnosti, spoznavanje EU, spremljanje aktualnih družbenih dogajanj, ohranjanje mentalnih funkcij, gospodinjstvo, kulturne vsebine… Uporabnikom ponujamo različne dejavnosti, različna dela. Vsa ta fleksibilnost dražljajev odraža v njihovem zaznavanju, doživljanju in razumevanju lastnega telesa, in razumevanju dogajanja okrog sebe. Skozi različno, njim ustrezno delo in dejavnosti v »zaščitenem okolju« lahko doživljajo uspeh, se samopotrjujejo in ohranjajo in razvijajo nove spretnosti in navade. Eden izmed osnovnih motivacijskih sistemov je prav dobro počutje in samozavest, ki ju doživljamo skozi lastno aktivnost, uspešnost in učinkovitost. Osebe z motnjo v duševnem razvoju tako kot vsi ostali z lastno aktivnostjo, skozi načrtno vodenje in pomočjo zaposlenih pridobivajo znanje, nove izkušnje, kar jih spodbuja in motivira tudi za nadaljnje aktivnosti. S tem pa lahko dajejo prispevek tudi na področju dela.
Storitev je organizirana in se izvaja tako, da uporabniki za svoj delovni prispevek lahko prejmejo nagrado, ki ne predstavlja njihovega dohodka. Izvajalec z internim aktom natančno opredeljuje porabo finančnih sredstev, ustvarjenih z zaposlitvijo pod posebnimi pogoji. Sredstva se v največjem deležu namenijo za nagrade uporabnikom, del sredstev pa se namenja v sklad skupne porabe in rezervni sklad.
V VDC ima v skladu z zakonskimi določili sleherni uporabnik izdelan Individualizirani načrt oziroma program. Ta upošteva vse posameznikove specifične potrebe. Oblikuje se skupaj z uporabnikom, je jasen, aktiven in zastavljen ustrezno njegovim zmožnostim. Usmerjen je v krepitev samostojnosti in neodvisnosti, razvijanje novih spretnosti in osvajanje novih znanj ter izvajanje storitve skupaj z uporabnikom, s poudarkom na njegovi aktivni vlogi in možnosti vpliva na lastno življenje – da v največji možni meri sam poskrbi za svoje potrebe, z ustrezno stopnjo podpore in pomoči zaposlenih, kjer to potrebuje.
V VDC ustvarjamo pogoje, v katerih se vsi naši uporabniki lahko počutijo sprejeti, pomembni, koristni, zadovoljni. Izrednega pomena je ugodno čustveno in spoznavno ozračje, demokratični odnosi, kultura medsebojnega komuniciranja ter varne okoliščine, kjer lahko sproščeno spregovorijo o lastnem počutju, o svoji vlogi in deležu pri uresničevanju zastavljenih ciljev, pričakovanj in viziji lastnega razvoja.
Posebna pozornost je namenjena Evalvaciji – vrednotenju ustreznosti Individualiziranih načrtov. To je lahko kvalitativno in kvantitativno: ocene, poročila postopkov, metod, oblik, odnosov, vprašalniki za uporabnike, starše in zakonite zastopnike, zaposlene, intervjuji… Z evalvacijo ocenjujemo ustreznost uporabljenih metod dela, napredek in razvoja posameznega uporabnika, kontinuirano pa evalviramo tudi ustreznost prilagojenih delovnih procesov, pripomočkov in tehnologije.
Evalvacija realizacije in učinkovitosti Individualiziranega načrta, napredka uporabnikov in kakovost izvajanja programov je nepogrešljiv pripomoček pri samo- korekciji delovnega procesa v VDC. Je osnovni pogoj za ustrezen nadaljnji razvoj uporabnika in VDC kot izvajalca.
Del storitve, ki jo izvajamo, je tudi segment »zaposlitev pod posebnimi pogoji«, kot tisti, za odraslega človeka pomemben dejavnik, preko katerega ima možnost potrjevanja v svoji temeljni potrebi. Potrebi po lastnem delovnem prispevku, ki je ovrednoten in ima ceno na trgu. Že ime »zaposlitev pod posebnimi pogoji«, pove, da zakonitosti zaposlitvenega procesa temeljijo in izhajajo iz uporabnikovih posebnih potreb in zmožnosti.
V bližnji preteklosti je bilo s strani različnih javnosti, povedano in zapisano veliko trditev, ki so pokazale na nepoznavanje sodobnih doktrinarnih usmeritev.
Pogled na VDC in usmeritev zgolj na delovni prispevek uporabnikov, namreč pomeni zanikanje osnovnega namena storitve, s tem pa tudi neupoštevanje specifičnih potreb odraslih oseb z motnjami v duševnem razvoju na vseh ravneh.
Pomeni zanikanje strokovnega in sodobnega pristopa k obravnavi teh oseb oziroma tridesetletni korak nazaj. Takratna praksa je pokazala, da vključevanje teh oseb za vsako ceno v običajne proizvodne delovne procese ni ustrezno. Brez celostne obravnave in brez zagotovljenega ustreznega podpornega sistema, so se te osebe znašle v položaju kot so socialno izključevanje, šikaniranje, odklanjanje, izguba občutka lastne vrednosti, dolgotrajno pomanjkanje občutka temeljnih psiholoških potreb po varnosti, sprejetosti in uspešnosti, kar je posledično pogosto vodilo tudi v bolezenska stanja in številne duševne bolezni.
Uporabniku, ki potrebuje več vodenja in varstva ter zdravstveno nego je potrebno to zagotavljati v takem obsegu in na tak način, ki mu uresničuje ustrezno raven kakovosti življenja ter spoštovanje njegovega prirojenega dostojanstva. In nasprotno, uporabniku, ki ne potrebuje tako obsežne podpore pri osnovnih opravilih, s celostno obravnavo omogočamo večjo aktivnost na drugih področjih in segmentu dela pod posebnimi pogoji ali drugih oblikah zaposlitve.
Našteto namreč uporabniku uresničuje socialno vključevanje, ga vpenja v družbeno življenje ter ga potrjuje kot pomembnega člana družbe hkrati pa sledi dolgoročne cilje, ki so usmerjeni v potrebe uporabnika, njegovo zadovoljstvo in dobro počutje.
Socialno varstvena storitev vodenja, varstva in zaposlitve pod posebnimi pogoji, v svoji strokovni naravnanosti, svojega uporabnika obravnava celostno in ga postavlja v aktivno vlogo.
Pri tem pa je nujno upoštevanje dejstva, da le z upoštevanjem in zagotavljanjem uporabnikovim potrebam ustrezne podpore tudi v segmentu vodenja in varstva lahko ustvarimo pogoje za delovni prispevek kot sinergični učinek.
Celostna, individualizirana obravnava odrasle osebe z motnjo v duševnem razvoju, ki upošteva vso specifiko njenih potreb, je zapisana v vseh aktih in resolucijah. Pomeni uresničevanje pravic v humanistično naravnani sodobni družbi, kamor sodi tudi naša država.
za SKUPNOST VARSTVENO DELOVNIH CENTROV SLOVENIJE, Mirjana Česen, predsednica